6thedition WINNERS

BEST SHORT FILM

By Blood (d. Guillaume Enard, d. Jonathan Delerue) - 20 min, France, 2018

SILVER AWARD

Duelos (d. Yolanda Román) - 9 min, Spain, 2016

BRONZE AWARD

Water demon (d. Cristian Tomassini) - 9 min, Italy, 2018

SPECIAL MENTIONS

Sea at night (d. Kim Fabienne Hertinger) - 26 min, Germany, 2017

The boy at platform 3 (d. Michael Daniel Vetter) - 17 min, Germany, 2017

Queer and Southern God (d. Melisse Tokic) - 23 min, United States, 2018

2nd class (d. Jimmy Olsson) - 14 min, Sweden, 2018

BEST STUDENT

Point of no return (d. Yana Chernukha) - 24 min, Russian Federation, 2018

Nominees

Radical evolution (d. Alon Hammer) - 15 min, Israel, 2018

The confidence man (d. Rebecca Foss) - 12 min, United States, 2018


BEST DOCUMENTARY

Berlin Tableau. Günter Steinmeyer bemoans 100 friendly places (d. Thomas Schumacher) - 35 min, Germany, 2016

Nominees

Lesvos: fall in LOVE (d. Billy Cotsis, Basil Genimahaliotis) - 30 min, United Kingdom, 2016

Insomnia (d. Andrii Andreiev) - 4 min, Ukraine, 2018

BEST EXPERIMENTAL

Solo (d. Maria Alice Arida) - 16 min, Brazil, 2016

Nominees

Lazarus' resurrection won't do any good (d. Clodoaldo Lino) - 30 min, Brazil, 2017

Georgia O'Keefe and Me (d. Robert Belinoff) - 6 min, United States, 2017

BEST ANIMATION

Divine Consultants - The Beginning (d. Juha FIilin) - 8 min, Finland, 2018

Nominees

Watermelon: A Cautionary Tale (d. Kefei Li) - 3 min, United States, 2018

First Comes Love (d. Daniel Ceballos) - 3 min, United States, 2018

BEST WEB SHORT

Arthur (d. Nick Rusconi) - 7 min, Switzerland, 2015

Nominees

Seltsam (d. Matthieu Kassimo) - 13 min, France, 2018

Stum (d. Eilidh Gow ) - 9 min, United Kingdom, 2018

BEST MUSIC VIDEO

Mani - My country is a wool sock (d. Sergiu Ciorescu ) - 3 min, Republic of Moldova, 2018

Nominees

Woren Webbe - Down In Love Ft. Karma (d. Artem Shekhovtsov ) - 4 min, Russian Federation, 2017

My Sun And Life (d. Aramayis Hayrapetyan ) - 5 min, Armenia, 2018


BEST DIRECTOR

Guillaume Enard, Jonathan Delerue - By Blood - 20 min, France, 2018

Nominees

Yolanda Román - Duelos - 9 min, Spain, 2016

Cristian Tomassini - Water demon - 9 min, Italy, 2018

BEST SCREENPLAY

Water demon (d. Cristian Tomassini) - 9 min, Italy, 2018

Nominees

By Blood (d. Guillaume Enard, d. Jonathan Delerue) - 20 min, France, 2018

Duelos (d. Yolanda Román) - 9 min, Spain, 2016

BEST ACTOR

Pascal Greggory - By Blood - 20 min, France, 2018

Nominees

Peter Kotthaus - See at night - 26 min, Germany, 2017

Mahdi Zaminpardaz - Ferris wheel - 10 min, Iran, 2018

BEST ACTRESS

Hannah Davidson - 2nd class - 14 min, Sweden, 2018

Nominees

Anastasiya Ryseva - Point of no return - 24 min, Russian Federation, 2018

Anne Charrier - By Blood - 20 min, France, 2018

BEST EDITING

Agathe Cauvin - By Blood - 20 min, France, 2018

Nominees

Carmen Schmitt - Sea at night - 26 min, Germany, 2017

Cristian Tomassini - Water demon - 9 min, Italy, 2018

6thedition OFFICIAL SELECTIONS

The winners will be announced on the 11th of August !

Fiction

I wanted to tell you (d. Cohen Bacry) - 15 min, France, 2018

Water demon (d. Cristian Tomassini) - 9 min, Italy, 2018

I am Tomek (d. Pawel Son Ngo) - 7 min, Poland, 2016

Multifacial (d. Taz Skylar) - 15 min, United Kingdom, 2018

Wandering roots (d. Andres Puustusmaa) - 17 min, Estonia, 2016

Day off (d. Alexander Griffith) - 11 min, Germany, 2018

Radical evolution (d. Alon Hammer) - 15 min, Israel, 2018

The boy at platform 3 (d. Michael Daniel Vetter) - 17 min, Germany, 2017

Breaking point (d. Mary-Laine Friday) - 8 min, United Kingdom, 2018

Troubles (d. Mr. Bouhaïk) - 10 min, France, 2018

Ferris wheel (d. Sadra Amani) - 10 min, Iran, 2018

The Trick (d. Pierre & Max) - 7 min, France, 2018

Point of no return (d. Yana Chernukha) - 24 min, Russian Federation, 2018

Queer and Southern God (d. Melisse Tokic) - 23 min, United States, 2018

The confidence man (d. Rebecca Foss) - 12 min, United States, 2018

By Blood (d. Guillaume Enard, d. Jonathan Delerue) - 20 min, France, 2018

Duelos (d. Yolanda Román) - 9 min, Spain, 2016

Sea at night (d. Kim Fabienne Hertinger) - 26 min, Germany, 2017

A ferry tale (d. Mehmet Tığlı) - 10 min, Turkey, 2018

Learning how to swim (d. Serpil Altın) - 12 min, Turkey, 2017

Repeat After Me (d. Yu Shibuya) - 15 min, Japan, 2018

The Shroud (d. Marie Vandelannoote) - 30 min, France, 2018

Somewhere in September (d. Shelly Anthis) - 22 min, Canada, 2018

Red is Dead (d. Robyn Keetley) - 10 min, United Kingdom, 2018

What If (d. Vera Yakovenko) - 9 min, Ukraine, 2018

E i g h t d a y (d. Jasmin Pivić) - 10 min, Bosnia and Herzegovina, 2018

Transports Davignon (d. Yves Chaudouët) - 29 min, France, 2018

Maniera greca (d. Kirineos Papadimatos) - 13 min, Greece, 2017

2nd class (d. Jimmy Olsson) - 14 min, Sweden, 2018

Documentary

The Sorrow of our House (d. Kirsten Gainet) - 25 min, Russian Federation, 2018

Ernten Was Man Sät (d. Christian Beyer) - 26 min, Germany, 2017

Lesvos: fall in LOVE (d. Billy Cotsis, Basil Genimahaliotis) - 30 min, United Kingdom, 2016

The powerful soul of Hong Kong (d. Marco Sansalone) - 4 min, Spain, 2018

Insomnia (d. Andrii Andreiev) - 4 min, Ukraine, 2018

Closer To Nature (d. Kristina Petrasova) - 19 min, Netherlands, 2018

Berlin Tableau. Günter Steinmeyer bemoans 100 friendly places (d. Thomas Schumacher) - 35 min, Germany, 2016

Midas (d. Victoria Babkina) - 29 min, Russian Federation, 2018

Experimental

Lazarus' resurrection won't do any good (d. Clodoaldo Lino) - 30 min, Brazil, 2017

The Actress (d. Cesare Furesi) - 6 min, Italy, 2017

The Artist: An Undocumented Document (d. Paul Brennan) - 7 min, United States, 2017

Solo (d. Maria Alice Arida) - 16 min, Brazil, 2016

Georgia O'Keefe and Me (d. Robert Belinoff) - 6 min, United States, 2017

Follow me down again (d. Monique van Kerkhof) - 6 min, Netherlands, 2018

DisAstro (d. Leo Metcalf) - 21 min, Greece, 2017

Animation

The flying of leaves (d. Juan Pablo Etcheverry) - 7 min, Italy, 2018

Icons (d. Ronnie Cramer) - 5 min, United States, 2018

Watermelon: A Cautionary Tale (d. Kefei Li) - 3 min, United States, 2018

First Comes Love (d. Daniel Ceballos) - 3 min, United States, 2018

Divine Consultants - The Beginning (d. Juha FIilin) - 8 min, Finland, 2018

Web Shorts

Seltsam (d. Matthieu Kassimo) - 13 min, France, 2018

Arthur (d. Nick Rusconi) - 7 min, Switzerland, 2015

Broken & Gone (d. Leif Nygaard) - 1 min, Norway, 2018

Divine Consultants - The Beginning (d. Juha FIilin) - 8 min, Finland, 2018

Stum (d. Eilidh Gow ) - 9 min, United Kingdom, 2018

License to Succeed (d. Amelia Gilday) - 6 min, Australia, 2018

Music Video

Moonlight (d. Oliver Asadi ) - 6 min, United Kingdom, 2018

Mani - My country is a wool sock (d. Sergiu Ciorescu ) - 3 min, Republic of Moldova, 2018

Love Ghost- Nowhere (d. Dan Bell ) - 4 min, United States, 2018

Corridor (d. Cassandre Émanuel ) - 4 min, Canada, 2018

The Heart and The Void - A House by the sea (d. Daniele De Muro ) - 5 min, Italy, 2018

Marta - I Need a Love Story (d. Olga Czyżykiewicz ) - 4 min, United Kingdom, 2018

Yadesh Bekheir (d. Pouria Heidary Oureh ) - 6 min, Iran, 2018

Mørd - Satanas (d. Toby Wulff ) - 6 min, Germany, 2018

Woren Webbe - Down In Love Ft. Karma (d. Artem Shekhovtsov ) - 4 min, Russian Federation, 2017

Crown is yours (d. Rocío Huertas ) - 4 min, Spain, 2018

All my life (d. Marcos Callejo ) - 4 min, Spain, 2018

How can I tell you (d. Barbara Creutz ) - 4 min, France, 2018

My Sun And Life (d. Aramayis Hayrapetyan ) - 5 min, Armenia, 2018