3rdedition WINNERS

BEST SHORT FILM

The Interview (d. Marc GURUNG ) - 18 min, France, 2016

SILVER AWARD

The Letter (d. Simon Gjerde Tonev ) - 15 min, Norway, 2017

BRONZE AWARD

The Theory Of Almodovar (d. Halit Eke) - 13 min, Turkey, 2016

SPECIAL MENTIONS

Addict (d. Lugli Nicolas ) - 15 min, France, 2016

Abraxas (d. Lior Nadjar ) - 17 min, France, 2017

Hope (d. Adam A. Losurdo) - 12 min, Norway, 2016

BEST STUDENT

Percent (d. Vladimir kudryashov) - 18 min, Russian Federation, 2017

Nominees

VALUE (d. Shtol Olga ) - 21 min, Russian Federation, 2015

Holmgang (d. Tarek Keblaoui ) - 12 min, United Kingdom, 2016


BEST DOCUMENTARY

Comedy Is No Joke (d. Kee Ramsorrun) - 6 min, United Kingdom, 2017

Nominees

Antarctica (d. Andrii Andreiev) - 8 min, Ukraine, 2017

The Blacksmith (d. Ivan Andrianov) - 30 min, Ukraine, 2017

BEST EXPERIMENTAL

The Provisional Death of Bees (d. Maryam Fruzi) - 26 min, Iran, 2016

Nominees

The Orchard (d. Reuben Vick) - 22 min, United Kingdom, 2017

Kaboom (d. Romain Daudet-Jahan) - 2 min, France, 2016

BEST ANIMATION

Cuerdas (d. Pedro Solís García) - 11 min, Spain, 2014

Nominees

Extinguished (d. Ashley Anderson, d.Jacob Mann)) - 4 min, United States, 2017

Job Interview (d. Juha Fiilin) - 4 min, Finland, 2016

BEST WEB SHORT

HYPERCONNEXION (d. Debru Nicolas aka LASKO) - 8 min, France, 2016

Nominees

Women Empowered (d. KahYen Lim) - 11 min, Malaysia, 2017

Behind the Scenes Look: Live Television Production (d. Paul Overacker) - 2 min, United States, 2016

BEST MUSIC VIDEO

Fracture (d. Hugo Diego Garcia) - 4 min, United States, 2017

Nominees

MONEY MENDOZA FT. IMNET BELIEVE - I'M BACK (d. Toby Wulff) - 3 min, Germany, 2017

Fires (d. Natalie Erika James, d. Benjamin Morgan) - 3 min, Australia, 2017


BEST DIRECTOR

Simon Gjerde Tonev - The Letter - 15 min, Norway, 2017

Nominees

Marc GURUNG - The Interview - 18 min, France, 2016

Halit Eke - The Theory Of Almodovar - 13 min, Turkey, 2016

BEST SCREENPLAY

The Interview (d. Marc GURUNG ) - 18 min, France, 2016

Nominees

The Letter (d. Simon Gjerde Tonev ) - 15 min, Norway, 2017

Abraxas (d. Lior Nadjar ) - 11 min, France, 2017

BEST ACTOR

Jean-René Moisan - A Matter of Taste - 15 min, Canada, 2016

Nominees

Christophe Ntakabanyura - The Interview - 18 min, France, 2016

Gianni Alvino - The Last Coffee - 17 min, Italy, 2016

BEST ACTRESS

Pauline Fritsch - Abraxas - 17 min, France, 2017

Nominees

Pauline Cassan - The Interview - 18 min, France, 2016

Ekaterina Volkova - VALUE - 21 min, Russian Federation, 2015

BEST EDITING

Andrii Andreiev - Antarctica - 8 min, Ukraine, 2017

Nominees

Simon Gjerde Tonev - The Letter - 15 min, Norway, 2017

Marlee MacLeod - The Show Goes On - 4 min, United States, 2015

s

3rd edition OFFICIAL SELECTIONS

The winners will be announced on the 20th of June !

Fiction

Wine and Eggs (d. Sertac Bozkurt) - 5 min, Turkey, 2016

A life devoured (d. Daniel Orosz) - 22 min, Hungary, 2016

Polis Nea (d. Pierluigi Ferrandini) - 16 min, Italy, 2017

The Theory Of Almodovar (d. Halit Eke) - 13 min, Turkey, 2016

Minimal At Most (d. Ben Parsons ) - 24 min, United States, 2016

Abraxas (d. Lior Nadjar ) - 17 min, France, 2017

Mr. Satie and his family (d. Luca Rodolico ) - 13 min, Italy, 2017

The Bench (d. Robert Herbolich ) - 9 min, United States, 2017

Hope (d. Adam A. Losurdo ) - 12 min, Norway, 2016

Percent (d. Vladimir kudryashov ) - 18 min, Russian Federation, 2017

Cracked (d. Claudia Holmes ) - 6 min, Australia, 2015

The Letter (d. Simon Gjerde Tonev ) - 15 min, Norway, 2017

The Farewell (d. Svend Colding ) - 9 min, Denmark, 2016

Mirror (d. Sara Eustáquio ) - 3 min, United States, 2016

A Piercing Silence (d. Zac Weinstein ) - 13 min, United States, 2017

Redemption (d. Neville D'Almeida ) - 15 min, Brazil, 2017

Creswick (d. Natalie Erika James ) - 10 min, Australia, 2016

Sign Out (d. Zahra Ahooei ) - 15 min, Iran, 2017

Addict (d. Lugli Nicolas ) - 15 min, France, 2016

The Last Coffee (d. Travers Jacobs ) - 17 min, Italy, 2016

The Llama Llover (d. Patrick Almaguer ) - 12 min, United States, 2016

A Matter of Taste (d. David Labrecque ) - 15 min, Canada, 2016

Holmgang (d. Tarek Keblaoui ) - 12 min, United Kingdom, 2016

Scent Of The Stars (d. Francesco Felli ) - 12 min, Italy, 2017

The Heap (d. Thomas Soulignac ) - 15 min, France, 2017

First Kiss (d. Louis Bekoe ) - 13 min, United States, 2017

Karma (d. Piotr Jeleń ) - 19 min, Poland, 2017

The Interview (d. Marc GURUNG ) - 18 min,France, 2016

The Journey (d. Giannis Bletas ) - 10 min, Greece, 2016

Garbage Can Stories (d. Patrick Almaguer ) - 16 min, United States, 2016

Downfall (d. Majid Seyedinkhorasani ) - 8 min, Iran, 2017

In the Hills (d. Hamid Ahmadi ) - 21 min, United Kingdom, 2016

Documentary

Naked Foot (d. AZAM KHAN) - 18 min, India, 2016

"14:00" (d. KAZUYA ASHIZAWA) - 2 min, Japan, 2017

Comedy Is No Joke (d. Kee Ramsorrun) - 6 min, United Kingdom, 2017

Seattle Death Trains (d. Gene Bernofsky) - 30 min, United States, 2016

Antarctica (d. Andrii Andreiev) - 8 min, Ukraine, 2017

The Blacksmith (d. Ivan Andrianov) - 30 min, Ukraine, 2017

Izabela (d. Anna-My Novotny) - 35 min, Sweeden, 2017

Experimental

The Orchard (d. Reuben Vick) - 22 min,United Kingdom, 2017

The Show Goes On (d. Marlee MacLeod) - 4 min, United States, 2015

Internal Flight (d. Andrii Andreiev, d. Olga Andreieva ) - 29 min, Ukraine, 2016

May I ? remix# (d. Vasco Diogo) - 4 min, Portugal, 2017

Transmission (d. JULIA SOUCHTCHINSKAIA) - 9 min, United Kingdom, 2017

The Day After (d. Andrea Aglieri) - 17 min, Italy, 2017

Stranding (d. Nina Schioff) - 5 min, Germany, 2016

The Drone Master (d. Sébastien Duhem) - 9 min, France, 2017

A Death-Scene (d. Ben Murdoch) - 10 min, Australia, 2017

Winter Meditations (d. Zoya Baker) - 3 min, United States, 2017

Mary's Room (d. Guillermo Pita) - 5 min, Spain, 2017

Kaboom (d. Romain Daudet-Jahan) - 2 min, France, 2016

The Provisional Death of Bees (d. Maryam Fruzi) - 26 min, Iran, 2016

DADA on Vacation (d. Errkaa) - 27 min, Germany, 2016

VALUE (d. Shtol Olga) - 21 min, Russian Federation, 2015

SIMILAR (d. Florent Agostini) - 24 min, France, 2016

Obsession (d. Nicola De Prato) - 3 min, Italy, 2017

Animation

Cuerdas (d. Pedro Solís García) - 11 min, Spain, 2014

Radiophone (d. Panos Koutivas) - 8 min, Greece, 2016

Icky (d. Parastoo Cardgar) - 6 min, Iran, 2017

One Day In July (d. Hermes Mangialardo) - 2 min, Italy, 2015

Job Interview (d. Juha Fiilin) - 4 min, Finland, 2016

Extinguished (d. Ashley Anderson, d.Jacob Mann) - 4 min, United States, 2017

Catching the L Train (d. Eric Raingruber) - 7 min, United States, 2017

Patata day (d. Peter Böving ) - 4 min, Germany, 2016

Web Shorts

MDD. What and How (d. Yi Zhou) - 2 min, China, 2016

Cry Of The City (d. Boldizsar CR) - 3 min, United Kingdom, 2017

Lost! (d. Boldizsar CR) - 4 min, United Kingdom, 2017

HYPERCONNEXION (d. Debru Nicolas aka LASKO) - 8 min, France, 2016

DUAM (d. Valentin Bourdeau, d. Jérôme Montignies) - 6 min, France, 2016

Chronicles of a Paranoiac (d. Nikita Tamarov) - 8 min, Russian Federation, 2017

Women Empowered (d. KahYen Lim) - 11 min, Malaysia, 2017

Life is Horrible (d. Rachel Zhou) - 4 min, United States, 2016

Behind the Scenes Look: Live Television Production (d. Paul Overacker) - 2 min, United States, 2016

G&T 3x01 Masks & Shadows (d.Francesco D'Alessio, d.Matteo Rocchi) - 33 min, Italy, 2016

Music Video

Internal Flight (d. Andrii Andreiev, d. Olga Andreieva ) - 29 min, Ukraine, 2016

There Is No Tomorrow (d. Ibai Abad, d. Guillem Manzanares ) - 4 min, Spain, 2017

Saint Best - Vincent Bowman (d. Joachim Morre, d.Søren Kahr ) - 3 min, Denmark, 2017

ARMÉ - ALINA DEVECERSKI (d. Paul Jerndal) - 4 min, Sweden, 2014

Little Princess Girl (d. Robert Lyons, d. Kevin Worth ) - 4 min, United States, 2015

Fires (d. Natalie Erika James, d. Benjamin Morgan) - 3 min, Australia, 2017

The Show Goes On (d. Marlee MacLeod) - 4 min, United States, 2015

Fracture (d. Hugo Diego Garcia) - 4 min, United States, 2017

MONEY MENDOZA FT. IMNET BELIEVE - I'M BACK (d. Toby Wulff) - 3 min, Germany, 2017

Ignatus : Epok (d. Delphine Burrus) - 3 min, France, 2017

Morsen - Federspiel (d. Jessyca R. Hauser, d. Simon Spitzer) - 5 min, Austria, 2017

The Old Man by Indigorado (d. Kenneth Åkerland Berg) - 4 min, Norway, 2017

Birdhouse (d. Gabriel Gomez, d. Lev Pakman) - 5 min, United States, 2016

K.E.R.O.S.E.N.E poems from the planet (d.Jukka- Pekka Jalovaara) - 7 min, Finland, 2015

The Arch (d. Iryna Nikolaienko, d. Anton Shatohin) - 8 min, Ukraine, 2017

The Haunted - Southern Roots (d. Luis Esguerra Cifuentes) - 4 min, Colombia, 2016

Brass Wires Orchestra - Youth (d. Filipe Correia dos Santos) - 5 min, Portugal, 2017

Vampire Love (d. Vera Kuznetsova, d. Andrei Zaitcev) - 6 min, Russian Federation, 2017